Kui Föderaalreserv tõstab intressimäärasid enne detsembrit, siis ignoreeritakse sellega veeransajandilist poliitika kujundamise ajalugu.
Hoolimata mõnede Fedi tippametnike positiivsetest vaadetest, tõstab
USA keskpank
intressimäärasid alles siis, kui turud annavad selge signaali, et selleks ollakse valmis, vahendab CNBC.
Ajaloost lähtuvalt võib väita, et 90% intressimäärade tõuse on viimase 25 aasta jooksul olnud turgude poolt väga oodatud, selgub
Goldman Sachsi värskest uuringust.
Kui see peab paika, siis juunis või juulis toimuvatel Fedi kohtumistel intressimäärasid kohe kindlasti ei tõsteta. Kuigi mitmed keskpanga kõrged ametnikud, sh Robert Kaplan, James Bullard ja John Williams on viidanud, et majandus on suviseks intressimäärade tõusuks piisavalt tugev, siis reaalsus on hoopis midagi muud.
“Turgude madalad koefitsendid, nõrgad majandusandmed ja ebakindlus rahanduspoliitika ülekandemehhanismi osas on pannud meid uskuma, et intressimäärade tõus juunis on üsna ebatõenäoline,” sõnas Goldmani analüütik Daan Struyven.
“Tegelikult oleks see lausa unikaalne otsus tänapäeva
Föderaalreservi ajaloos.”
CME indeksi kohalset on tõenäosus, et näiteks septembris tõstetase intressimäärasid, 59%.
Ka
Wall Streeti analüütikud, kes olid varem kindlad, et intressimäärad tõusevad sellel aastal mitu korda, on oma arvamusest taganema hakanud.
Goldman muutis samuti hiljuti oma prognoose – esmalt prognoositi neli tõusu, siis kolm ja nüüdseks on see number kukkunud kahele korrale. Selle aluseks on jätkuvalt madal
inflatsioon ja tööturu märgatav jahenemine.
BlackRock märkis oma eelmise nädala raportis, et võimalik on ka stenaarium, mille kohaselt ei tõsteta 2016. aastal intressimäärasid üldse.
Bank of America Merrill Lynch prognoosib aga, et intressimäärasid tõstetakse sellel aastal ühel korral ning seda seprembris; järgmine tõus aga leiaks aset alles 2017. aasta märtsis.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.